جستجو

 

برنامه های فرهنگی و هنری موسسه کودک و صلح پایدار با همکاری خانه فرهنگ کشورمان در دهلی نو در نمایشگاه بین المللی کتاب دهلی برگزار شد.

موسسه کودک و صلح پایدار با همکاری خانه فرهنگ ایرانیان و با هماهنگی شورای ملی کتاب هند، ویژه برنامه های تصویرگری، کارگاه آموزشی، عروسک گردانی و ساخت ماسک را با حضور چهار تن از اعضای این موسسه در دو بخش خارجی و کودکان در نمایشگاه بین المللی کتاب دهلی به اجرا گذاشت.

از راست به چپ : آقای محمد هادی حسام زاده حجازی مدیرعامل موسسه کودک و صلح پایدار – آقای علی فولادی رایزان محترم فرهنگی ایران در کشور هند دهلی نو – آقای جال­الدین اکرمی مدیر بخش هنری موسسه کودک و صلح پایدار – جناب آقای احمدی ( خانه فرهنگ ایران در دهلی نو ) – یکی از کارمندان رایزنی ایران در دهلی نو    

 

از راست به چپ : آقایان عالمی معاون رایزنی فرهنگی ایران در دهلی نو – علی فولادی رایزن محترم فرهنگی ایران در دهلی نو – محجمد هادی حسام زاده حجازی مدیر عامل موسسه کودک و صلح پایدار – ناشر – همکار رایزنی – هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده- جمال الدین اکرمی نویسنده کودکو نوجوان و مدیر بخش هنری موسسه کودک و صلح پایدار-  ناشر – همکار رایزنی – مدیر مدرسه ایرانی ها در دهلی نو

 

   آقای جمال الدین اکرمی با تعدادی از کودکان و نوجوانان ایرانی در رایزنی ایران در دهلی نو

 

همزمان نیز نمایشگاه آثار تصویرگری کتاب کودک با 3 موضوع: شاهنامه، جشن های ایرانی و موضوع آزاد در 25 فرم نمایشگاهی (شامل 85 تصویر) و 45 تصویر آزاد برپا گردید. خلاصه ای از این برنامه‌ها بدین شرح است:

1- برگزاری کارگاه ماسک سازی :

ساعت 5 تا 7 روز شنبه 25 بهمن (14 فوریه) ساخت ماسک حیوانات توسط کودکان شرکت کننده در کارگاه و اجرای نمایش توسط آنها . الگوها و مقوای رنگی برای استفاده کودکان در اختیار ایشان قرار گرفت و کودکان با کمک همراهانشان و مسئولان کارگاه، ماسک ها را ساختند و در اجرای نمایش شرکت کردند.

 

 

 

 
2- برگزاری کارگاه نقاشی :

 با موضوع حیوانات افسانه ای هندوستان ساعت 5 تا 7 روز یکشنبه 26 بهمن (15 فوریه)؛ کودکان با استفاده از مقوا و وسایل نقاشی که در اختیار آنها قرار داده شد، موضوع حیوانات افسانه ای در قصه های عامیانه هندی را نقاشی کردند. با نمایش تصویرهایی از حیوانات افسانه ای در تصویرگری ایران، بچه ها با فضای افسانه‌های ایرانی نیز آشنا شدند. در پایان با نشان دادن نقاشی‌های کودکان و گرفتن عکس دسته جمعی، کارگاه فعالیتهای اجرایی آنها پایان یافت. ضمنا همراهان کودکان نمایشنامه: «پروسه احمق» را که یک داستان هندی است، با کمک مسئولان کارگاه آماده و اجرا کردند.

 

 

3- اجرای کارگاه «گفت و گوی تصویرگران ایرانی و هندی» :

جمال‌الدین اکرمی، نویسنده و پژوهشگر، فرهاد جمشیدی، تصویرگر، ریحانه جعفری، نویسنده و مترجم، با همراهی دو نویسنده و تصویرگر هندی یعنی عابد و سوبیر روی؛ روز دوشنبه 27 بهمن ماه با موضوع شباهتها و تفاوتهای تصویرگری در ایران و هند، ویژگیهای تصویرگری کتاب در دو کشور، وضعیت چاپ و همراهی نویسنده و تصویرگر در دو کشور مورد گفتگو قرار گرفت. نمایش تصویرهایی از آثار تصویرگران ایرانی روی پرده و کتابهایی از ادبیات کودکان هند بر روی میز، این گفت و گو را کامل کرد.

 

 

4- کارگاه آموزش ماسک سازی و اجرای نمایش :
سه شنبه 28 بهمن ماه برنامه کارگاه آموزش ماسک سازی و اجرای نمایش برای (مجتمع آموزشی ایرانیان) که با حضور دانش آموزان ایرانی و دانش­آموزان هندی بود در محل اجرای برنامه های بخش بین الملل توسط هنرمندان ایرانی ( کادر اجرایی موسسه کودک و صلح پایدار ) برگزار شد.

در افتتاحیه این برنامه دکتر زورا سینگ رئیس مجتمع دانشگاههای ایالت پنجاب، آقای علی فولادی رایزن فرهنگی کشورمان، دکتر سکندر رئیس شورای ملی کتاب هند ، محمد هادی حسام زاده حجازی مدیر عامل موسسه کودک و صلح پایدار و مدیر کل نمایشگاه شرکت داشتند و نظرات خود را بیان نمودند.

آقای زورا سینگ با اظهار خوشحالی برای حضور در این برنامه که مخصوص آموزش کودکان است اظهار داشت وظیفه همه ما فراهم آوردن فضایی مناسب برای کودکان در حوزه آموزش و پرورش است. با یک آموزش مناسب می توان کودکان را برای ترویج صلح و دوستی در آینده آماده نمود. آموزش خصلتهای خوب مانند دوستی، پاکی و احترام متقابل و زدودن خصلتهای بد مانند حسادت، کودکان را به سمت دنیای جدیدی می کشاند.


آقای فولادی نیز با تشکر از مسئولین و افرادی که زمینه برگزاری این برنامه را فراهم آوردند اظهار امیدواری کرد که درآینده نیز اینگونه برنامه ها با مشارکت نهادهای ایرانی و هندی برگزار شود. وی با ذکر گوشه ای از تاریخ ایران و هند گفت سابقه ارتباطات ادبی و نهایتاً ترویج تصویرگری موضوعات مشترک ایران و هند به کتاب پنج تنتره یا همان کلیله و دمنه بر می گردد که از اولین کتابهای مصور شده است. 
وی با اشاره به مسئولیت بزرگترها، اولیا و مربیان در قبال کودکان گفت: کودک امانت خداوند است و باید کوشا باشیم همه زمینه های تربیتی و ارزشی را برایشان فراهم آوریم. وظیفه ما آموزش صحیح کودکان با داشتن هویت و فرهنگ مناسب برای ورود به جامعه است.

آقای سکندر مدیر نمایشگاه نیز در پایان از سوی برگزار کنندگان برنامه و مدیران و مسئولان شورای ملی کتاب از حضور مسئولین ایرانی، موسسه کودک و صلح پایدار و حضور دانش آموزان کشورمان اظهار خوشحالی نمود و از آنها تشکر کرد. وی با توصیف ایران به لحاظ فرهنگی و اجتماعی، این کشور را سرزمینی با فرهنگ و هنر غنی و قابل توجه معرفی نمود.

 

 

5- ارتباط با موسسه بین المللی شانکار :

موسسه کودک و صلح پایدار در راستای فعالیت های خود و شکل گیری گروه صلح و دوستی ایران با سایر کشورها که قرار است با ارتباط با موسسه های همتای خود به اجرای این طرح بپردازد توانست با همکاری خانه فرهنگ ایران در دهلی نو اقدام به ارتباط با مسولان موسسه شانکار نماید. موسسه بین المللی شانکار در حوزه کودک و  نوجوان فعالیت دارد.

 

 

6- ارتباط با انجمن پارسی دهلی : ( انجمن زرتشتیان دهلی نو )

با توجه به برگزاری جشنواره صلح و وحدت ویژه کودکان و نوجو.انان ادیان الهی در ایران که اولین اجرا آن در شهر ارومیه با اکثریت آشوریهای مسیحی با حضور ادیان دیگر و دومین اجرا  در شهر شیراز با اکثریت کلیمیان با حضور ادیان دیگر به اجرا در آمد و قرار است اجرا های بعدی در یزد با اکثریت زرتشتیان و در اصفهان با اکثریت ارامنه به اجرا در اید لذا موسسه کودک و صلح پایدار توانست با همکاری خانه فرهنگ ایران در دهلی نو اقدام به ارتباط با انجمن زرتشتیان در دهلی نو نماید که در دیداری که موسسه کودک و صلح پایدار (محمد هادی حسام زاده حجازی مدیر عامل و جمال الدین اکرمی مدیر هنری موسسه) با رئیس انجمن زرتشتیان دهلی نو جناب آقای کاپادیا داشتند  دو طرف به معرفی خود پراختند.


 

 با مشورت با مسئولان خانه فرهنگ ایران در دهلی نو قرار بر این شد تا بتواند با همکاری موسسه های یاد شده اقدام به برگزاری جشنواره صلح و دوستی ویژه کودکان و نوجوانان ادیان ایرانی و هندی نماییم .

بخشی از این گزارش در اخبار سایت رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو موجود است.  

 

 
   
   
 
 
 
 
   
 
 
   
   
   
   
   
   

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

تازه‌ها

گزارش جشنواره صلح و دوستی (ایران و ارمنستان) ادامه مطلب... 

 

جشنواره وحدت و دوستی مذاهب اسلامی - زاهدان ادامه مطلب... 

 

 جشنواره وحدت و دوستی مذاهب اسلامی - چابهار ادامه مطلب...  

گالری تصاویر

012.jpg

دیدار از سایت

امروز155
دیروز615
تا کنون1821190
سه شنبه, 24 اکتبر 2017