جستجو

 گزارش جشنواره بین المللی صلح و دوستی ( ایران و ارمنستان ) 

  ویژه کودکان و نوجوانان ایران و ارمنستان 

 

 

 

پوستر جشنواره

 

برگزاری جشنواره بین المللی صلح و دوستی ویژه کودکان و نوجوانان ایران و ارمنستان در کتابخانه ملی کودکان خنکوآپر ایروان

 

با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در  ایروان و مؤسسه ی کودک و صلح پایدار در ساعت 12 روز جمعه 18 تیرماه 1395 مراسم افتتاحیه جشنواره بین المللی صلح و دوستی ویژه  کودکان و نوجوانان ایران و ارمنستان  در کتابخانه ملی کودکان خنکو آپر در ایروان برگزار شد.

 

 

 

از راست به چپ آقایان :  محمد هادی حسام زاده حجازی مدیر موسسه کودک و صلح پایدار – مجید مشکی رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان – نرسس تروارطانیان معاون وزیر فرهنگ ارمنستان

            
خانم تونویان مدیر کتابخانه ملی کودکان خنکو آپر

در ابتدا مراسم افتتاحیه همخوانی سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان توسط نوجوانان عضو کتابخانه ملی کودکان خنکوآپر اجرا گردید و با سخنرانی خوش آمدگویی خانم تونوئیان مدیر کتابخانه ملی کودکان خنکوآپر، جشنواره به صورت رسمی افتتاح شد.

سپس آقای نرسس تروارطانیان معاون وزیر فرهنگ جمهوری ارمنستان ضمن قدردانی از دیپلماسی فرهنگی فعال جمهوری اسلامی ایران در کشور ارمنستان، این جشنواره را پلی در جهت تحقق دوستی دو ملت و دولت ایران و ارمنستان در زمینه های فرهنگی، هنری، ادبی و اجتماعی ارزیابی نمود.

ایشان در بخشی از سخنان خود با اشاره حضور دانش آموزان ارمنی در سال گذشته در جشنواره ی صلح و دوستی اصفهان و تشکر از مهمان نوازی قابل تحسین ایرانیان، اعلام داشت : «قطعا با جدیتی که در برنامه های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران دیده ایم این برنامه ها به همین جا ختم نخواهد شد و در آینده رشد و گسترش آن را شاهد خواهیم بود.» 

         آقای نرسس تروارطانیان معاون وزیر فرهنگ ارمنستان

آقای مجید مشکی رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان

 

 

مراسم افتتاحیه

 

در ادامه مراسم آقای مجید مشکی رایزن فرهنگی کشورمان به ایراد سخنرانی پرداختند و در ابتدای سخنان خود از همکاری صمیمانه ی کلیه ارگان ها و نهادهای ایرانی و ارمنی به ویژه وزارت فرهنگ ارمنستان، کتابخانه ملی کودکان خنکوآپر، مؤسسه­ی کودک و صلح پایدار و انجمن دوستی ایران و ارمنستان قدردانی نمودند.

ایشان برگزاری چنین جشنواره ای را سرمایه گذاری در مسیر صلح و دوستی برای نسل های آینده دانستند و اظهار داشتند: «گفتمان جهانی صلح و دوستی کودکان می تواند جایگزین همه  موضوعات تفرقه انگیز و جنگ طلبانه ی جهان کنونی گردد، زیرا که دوستی کودکان در عرصه ی بین الملل بی شک در آینده ای نه چندان دور صلح و آرامش جهانی را به ارمغان خواهد آورد.»

همچنین آقای سید محمد هادی حسام زاده حجازی مدیر عامل مؤسسه کودک و صلح پایدار یکی دیگر از سخنرانان مراسم افتتاحیه ی جشنواره ی بین المللی صلح و دوستی، با حضور در جایگاه به تشریح برنامه های این دوره از جشنواره پرداختند و ابراز امیدواری کردند که بتوانند به زودی شاهد حضور تعداد بیشتری از کودکان و نوجوانان ارمنی در جشنواره های آتی این مؤسسه در داخل ایران باشند.

 

محمد هادی حسام زاده حجازی مدیر موسسه کودک و صلح پایدار

سخنرانی بعدی این مراسم رئیس کانون نویسندگان ارمنستان بود که این جشنواره را جزءفراموش ناشدنی خاطرات کودکان و نوجوانان شرکت کننده دانست و این موضوع را تحکیم بخش دوستی های دو ملت ارزیابی نمود سپس گروه هایی مختلف هنری به اجرای برنامه هایی از قبیل دکلمه، همخوانی، سرود، اجرای موسیقی سنتی ایرانی و ارمنی، شعرخوانی، تک نوازی پرداختند .

رئیس کانون نویسندگان ارمنستان

 

پایان بخش مراسم اجرای زیبای گروه موسیقی سنتی نوجوانان استان یزد بود که مورد استقبال عمومa شرکت کنندگان قرار گرفت و پس از آن برنامه ی تقسیم کودکان شرکت کننده به گروه های هنری و کارگاهی انجام شد.

 

قرار است در این جشنواره کارگاه‎های هنری در رشته‎های نقاشی، ماسک سازی، کلاژ، نمایش، سرود، خمیر بازی و اورگامی با حضور مربیان ایرانی و ارمنی به طور مشترک برگزار شود و کودکان ایرانی و ا رمنی به ویژه فارسی آموزان زبان و ادبیات فارسی از نزدیک با فرهنگ، آداب و رسوم و هنرهای دستی یکدیگر آشنا شوند.

طبق برنامه ریزی بعمل آمده در راستای ارزیابی عملکرد فرهنگی آموزش ها، برپایی نمایشگاهی از آثار هنری تولید شده در طول مدت جشنواره، و اجرای نمایش و سروده‌های تمرین شده در کارگاه در روز پایانی، انتخاب آثار برتر و اهداء جایزه در مراسم اختتامیه از دیگر برنامه های این جشنواره خواهد بود.

 

اجرای کارگاه های جشنواره صلح و دوستی :ویژه کودکان و نوجوانان ایران و ارمنستان

شروع کارگاه ها با استقبال ویژه میزبان همراه بود  و با مراسمی تحت عنوان مراسم نان و نمک از میهمانان استقبال کردند به این صورت که میهمانان به ترتیب تکه نانی در نمک زده و آن را می­خوردند که احتمالا بنا به فرهنگ ما ایرانی ها نمک گیر کردن و نان و نمک خوردن و استحکام بخشیدن به صلح و دوستی  را به همراه داشت .

 

مراسم نان و نمک

  • ·       کارگاه نقاشی :

  

  • ·       کارگاه اوریگامی ( کاغذ و تا ) :

 

  • ·       کارگاه ماسک سازی  :

 

 

 

 

 

  • ·       کارگاه خمیر بازی  :

 

 

 

  • ·       کارگاه موسیقی:

 

  • ·       کارگاه نمایش  :

 

  • ·       کارگاه قصه گویی

  • ·       حضور عروسک های سنتی ایرانی در جشنواره :

 

برپایی مراسم اختتامیه ی جشنواره بین المللی صلح و دوستی

ویژه کودکان و نوجوانان ایران و ارمنستان

صبح روز دوشنبه مورخ 21/4/95 با حضور آقایان سید کاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی ایران ، مجید مشکی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران، حجازی مدیر عامل موسسه کودک و صلح پایدار، خانم تونویان ریاست کتابخانه ملی کودکان خنکو آپر و مربیان و هنرجویان ایرانی و ارمنی شرکت کننده در جشنواره ی بین المللی کودک و صلح مراسم پایانی این جشنواره در محل کتابخانه ی خنکو آپر برگزار گردید.

 در این مراسم که با حضور پرشور و نشاط هنرجویان و شرکت کنندگان همراه بود، سفیر جمهوری اسلامی ایران طی سخنان کوتاهی به سابقه ی دوستی دیرینه ی ایرانیان و ارامنه اشاره کردند و برگزاری این جشنواره را استمرار دوستی های دو ملت ارزیابی نمودند.

 پس از آن هنرجویان شرکت کننده در جشنواره آموخته های خود را که طی چند روز برپایی جشنواره فراگرفته بودند، در قالب اجرای موسیقی، تئاتر، نمایشگاه کارهای دستی و غیره به نمایش گذاشتند

                  سفیر محترم ایران در ارمنستان

رایزن محترم فرهنگی ایران در ارمنستان

  

محمد هادی حجازی مدیر عامل موسسه کودک و صلح پایدار و دبیر اجرایی جشنواره بین المللی صلح و دوستی

 

سخنرانی سفیر محترم ایران در ارمنستان

 

از راست به چپ : 1- آقای مجید مشکی رایزن محترم  فرهنگی ایران در  ارمنستان 2- آقای محمد هادی حسام زاده حجازی مدیر عامل موسسه کودک و صلح پایدار و دبیر اجرایی جشنواره 3-  مختار شاه حسنی  مشاور سوم سفیر ایران در ارمنستان 4-  سید کاظم سجادی سفیر محترم ایران در ارمنستان 5- مترجم سفیر 6- خان تونویان رئیس کتابخانه ملی کودکان خنگو آپر  

 

 

سخنرانی سفیر محترم ایران در ارمنستان 

 

 

 پرواز کبوترها :

در مراسم اختتامیه تعدادی کبوتر سفید به نشان صلح و آزادی توسط مسئولین از جمله جناب آقای سجادی سفیر محترم ایران در ارمنستان و جناب آقای مشکی رایزن محترم فرهنگی ایران در ارمنستان و ... به پرواز در آمدند .

 

 ضیافت شام در سفارت جمهوری اسلامی ایران :

 اجرای موسیقی سنتی توسط گروه نوجوانان اعزام شده از ایران :

 

 اجرای جشنواره در روستای دوین ارمنستان :

دوین شهری باستانی است که در اوایل قرون وسطی پایتخت ارمنستان بوده است. دوین پایتخت ارمنستان در زمان حکومت ایرانیان (۶۵۰–۴۲۸) و اعراب (۸۸۴–۶۵۰) بوده است. بنیانگذاری آن به خسرو سوم کوچک پسر تیرداد چهارم نسب داده می‌شود. دوین بر ساحل رود آزاد یا گارنی واقع شده بود.

رایزنی فرهنگی ایران در ارمنستان با آموزش زبان فارسی به کودکان و نوجوانان به ترویج زبان فارسی و فارسی آموزی در این کشور پرداخته است و روستای دوین نیز یکی از جاهایی است که توسط جناب آقای ژورژ ابراهامیان با زبان فارسی آشنا شده اند ، لذا موسسه کودک و صلح پایدار با همکاری رایزن فرهنگی برنامه یک روزه ای را در این روستا برگزار نمود .

                                                     اجرای  برنامه موسیقی سنتی

 

 آموزش ساخت عروسک­های خمیری

 

     اهدای هدیه توسط موسسه کودک و صلح پایدار به دهیار روستای دوین

 

 

گردش در ارمنستان :

 دیدار از معبدگارنی و کلیسای گغارت

 

 

تازه‌ها

گزارش جشنواره صلح و دوستی (ایران و ارمنستان) ادامه مطلب... 

 

جشنواره وحدت و دوستی مذاهب اسلامی - زاهدان ادامه مطلب... 

 

 جشنواره وحدت و دوستی مذاهب اسلامی - چابهار ادامه مطلب...  

گالری تصاویر

016.jpg

دیدار از سایت

امروز146
دیروز615
تا کنون1821181
سه شنبه, 24 اکتبر 2017