جستجو

هر انسانی جدا از رنگ پوستی که دارد , مذهبی که به آن اعتقاد  دارد و حتی زبانی که با آن تکلم میکند در هر جای دنیا؛ با دیدن یک کودک به چنان احساسات پاک و بی کینه ایی دست می یابد که ما در زاهدان به آن دست یافتیم , چراکه علت این تفاهم درک از کودک یک حس مشترک است , یک درک جمعی است, شاید تنها دلیلش ذات پاک , بی بغض و  کینه و سادگی کودک هست , اما برای اینکه بتوانیم از این طوفان احساسات خوب در یک کودک استفاده کامل را ببریم نیاز به وسایل و مهارت هایی داریم , همانطور که فیلسوفی ایرانی فرموده : انسان  به مثابه معدن است که دارای احجار کریمه است به تربیت جواهر آن به عرصه شهود آید و عالم انسانی از آن منتفع گردد . ما نیز احتیاج به وسایل و ابزاری داریم که یکی از قوی ترین این ابزار برای  تربیت کودک هنر هست , چرا که کودک به واسطه ی روح پاکی که دارد به راحتی می تواند در این عرصه و به دور از هرآلایشی رشد و نمو کند . 

گزارش برنامه های جشنواره :

جشنواره ی وحدت دوستی ویژه کودکان و نوجوانان مذاهب اسلامی ؛ این جشنواره در روز های سه شنبه ، چهار شنبه و پنجشنبه مورخ 15 تا 17 دی ماه 1394 در زاهدان برگزار شد .

افتتاحیه جشنواره در سالن آمفی تئاتر آموزش و پرورش با مجری گری  آقای اکرمی و سرکار خانم شایان آغاز گردید. و با قرائت قران مجید توسط دو قاری کودک شیعه و سنی با حضور فرشتگان صلح ادامه یافت و بعد از سرود ملی و اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی ایران مراسم با سخنرانی روسای محترم از جمله آقای نخعی مدیر کل آموزش و پرورش استان ، آقای علی پور معاون محترم ادیان و مذاهب اداره کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تهران  ، آقای جمشید نژاد معاون محترم سیاسی اجتماعی استانداری و حجت السلام و المسلمین جناب آقای راهداری امام جمعه موقت زاهدان و  معاون محترم فرهنگی و اجتماعی نهاد رهبری در امور اهل سنت ادامه یافت. 

که هرکدام از آنان سخنرانی کوتاهی در باب کودک انجام دادند و در مورد برگزاری چنین مراسمی در این استان و تاثیرات آن که باعث میشود نیرو و توانایی کودکان و نوجوانان در مسیر درست رشد و بالندگی قرار گرفته شود و این که آنان می توانند آینده سازان استان و در نهایت افتخار آفرین این مرز و بوم باشند صحبت کردند . 

پس از سخنرانی و اجرای چند دکلمه توسط دختران با لباس های محلی آخرین برنامه مراسم افتتاحیه یعنی پرواز کبوتر ها به عنوان نماد دوستی انجام شد به این ترتیب که با حضور تمام حاضرین اعم از مسئولین ، مربیان و کودکان و نوجوانان شیعه و سنی  در خارج از سالن و در محوطه باز و با در دست گرفتن کبوترهای سفید اقدام به آزاد نمودن آنها به نشانه وحدت، صلح و آزادی پرداختیم .  سپس دانش آموزان همراه با مربی های خود با وسایل ایاب و ذهاب که در نظر گرفته شده بود به هتل استقلال که محل اجرای کارگاه های هنری ( نقاشی - ماسک سازی - کلاژ - موسیقی- نمایش و ... ) بود منتقل شدند. در آن حا ابتدا در محوطه هتل به گروه های پانزده نفره در شش گروه تقسیم شدند و سپس به همراه مربی خود به کارگاه های در نظر گرفته شده که در یکی از سالن های هتل برگزار می شد راهنمایی شدند .

کارگاه ها :

کودکان و نوجوانان توسط سر مربیان و مربیان به کارگاه های مختلف از قبیل کارگاه های ( نقاشی - ماسک سازی - کلاژ - شعر - قصه – موسیقی و نمایش ) هدایت شده و سرمربیان به آموزش و اجرایی شدن کارگاه ها پرداختند گروهی به یادگیری نقاشی، گروهی به ساخت نمایش  که به وسیله سر مربی تئاتر انتخاب شده بودند و گروه دیگری به شرکت در گروه موسیقی و ساخت یک سرود و گروه های دیگر نیز به یادگیری و خلق آثار هنری پرداختند و تمام سر مربیان و مربیان می کوشیدند تا مفاهیم وحدت، صلح و همزیستی مسالمت آمیز را از طریق هنر به کودکان انتقال دهند تا آنان نیز بتوانند آثاری را با موضوعات گفته شده خلق کنند .

برنامه های بین کارگاهی :

در فضای آزاد بین کارگاهی که در ساعاتی از برنامه به آن پرداخته می شد، کودکان و نوجوانان به اجرای چندین سرود گروهی و همچنین تعدادی از آنان به اجرای  برنامه ی محلی از قبیل شعر ، سرود، دکلمه و بازی پرداختند. این برنامه فرصتی را به کودکان می داد که بتوانند خود را در حضور تعداد زیادی از افراد محک بزنند و توانایی های خود را روی صحنه بیاورند .

از تمامی کودکان و نوجوانان رأس ساعت 10 صبح پذیرایی میان وعده و رأس ساعت 30/12  ظهر پذیرایی ناهار به عمل آمد به این صورت که کودکان با راهنمایی مربیان در گروه های پانزده نفره به سالن غذا خوری هدایت شدند. و پس از صرف غذا به سالن کارگاه ها برگشته و  به برنامه های جمعی از قبیل سرود و قصه پرداختند .

قابل ذکر است در ساعات اولیه برنامه، مشارکتدانش آموزان کم رنگ بود زیرا خیلی از آن ها با انجام برنامه های گروهی آشنایی نداشتند، اما هرچه از زمان  کارگاه ها می گذشت مشارکت آن ها نیز بیشتر می شد، در ادامه، به غیر از سرود و قصه ، نمایش میان پرده برای آنان اجرا شد و بعد از مدت زمانی بچه ها به کارگاه های خود بازگشتند. برنامه های روز اول در ساعت 17 به پایان رسید .

روز دوم کارگاه :

روز دوم ، کارگاه ها با قرائت قرآن مجید توسط یکی از کودکان آغاز شد از آنجا که کودکان می توانستند در روز دوم کارگاه دیگری را برای خودشان انتخاب کنند  شروع به گردش در کارگاه ها کردند و با راهنمایی مربیان،کارگاه مورد علاقه خود را انتخاب نموده و به فعالیت هنری مشغول شدند ، لازم به ذکر است کارگاه نمایش و کارگاه موسیقی از مراجعه کننده بیشتری برخوردار بود چرا که قرار بود این دو کارگاه هم همانند کارگاه های دیگر در مراسم اختتامیه به اجرای برنامه بپردازند.

همچنین، تعدادی از خبرگزاری ها برای مصاحبه با کودکان و فیلمبرداری از کار آنان حضور پیدا کرده بودند که با کودکانی که در حال فعالیت هنری بودند به مصاحبه پرداختند در همین حال برنامه دیگر که به عنوان یکی از برنامه های جنبی جشنواره مورد توجه کودکان و نوجوانان ، خانواده های آنان و همچنین مسئولین قرار گرفته بود معاینه کودکان در بخش دهان و دندان بود که توسط متخصصین اداره بهداشت استان انجام گرفت. در ساعات اولیه روز دوم جشنواره ، پذیرایی از کودکان در حالی که  در کارگاه ها مشغول به کار بودند انجام شد , همکاری مربیان آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری که در کارگاه ها همیار کارشناسان موسسه کودک و صلح پایدار بودند بیش از پیش به چشم می آمد چراکه مربیان، با روش های جدید آموزشی و تکنیک های نوین در آموزش هنر بشتر آشنا شده و همفکر شده بودند. بچه ها رأس ساعت 30/12 ظهر برای صرف ناهار به سالن غذا خوری رفتند و پس از برگشت به سالن اجرا ، همانند روز قبل به برنامه های گروهی پرداختند. از جمله برنامه های اجرا شده ، موسیقی و سرود گروهی و نمایش روباه و کلاغ بود. در ادامه همه کارگاه ها سعی داشتند تا کارهایی که طی دو روز انجام داده بودند را تکمیل کنند .

درخت صلح :

درخت صلح ، درخت خشکیده بود که به رنگ سفید آغشته شده بود و قرار بود تا کودکان و نوجوانان شیعه و سنی با نوشتن آرزوهای خود بر روی کاغذهای رنگی و نصب آن بر روی این درخت جان دوباره ای به درخت صلح ببخشند. 

این درخت در روز دوم با عنوان درخت صلح به محل اجرای کارگاه آورده شد تا کودکان و نوجوانان و تمامی حاضرین آرزو های خود را بر روی کاغذ رنگی نوشته و به آن بیاویزند ، همچنین این افتخار وجود داشت که مسئولین از جمله آقای جمشید نژاد معاون محترم سیاسی اجتماعی استانداری و آقای نخعی مدیر کل محترم آموزش و پرورش استان به محل اجرای کارگاه ها بیایند و از نزدیک روش کار را نظارت کنند و همراه با کودکان آرزوهای خود را بر درخت صلح نصب کنند , در انتهای برنامه درخت صلح با برگه های رنگارنگ  مزین شده بود. 

کارگاه آموزشی مادران :

راه ارتباط برقرار کردن با اطرافیان را باید در فرزندانمان پیدا کنیم و آن را در وجود فرزند خویش پرورش دهیم، زمانی که ما احساسات خود را به دیگران منتقل می‌کنیم و برداشت مناسبی از احساسات دیگران داشته باشیم با منعکس کردن برخورد، ارتباط برقرار می‌کنیم. در این راستا لازم است مادران، برای اینکه فرزندان شیعه و سنی در کنار هم، با حفظ وحدت و دوستی در مدارس و اجتماع، زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند و فرزندان با علم به موضوع صلح با وحدت و برادری در کنار هم رشد کنند،  آموزش داده شوند که به این منظور در فرصت کوتاهی که فراهم شده بود، همایش کارگاه آموزشی مادران که صبح روز 14/10/94 در حاشیه جشنواره وحدت و دوستی با همکاری مؤسسه کودک و صلح پایدار در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، این همایش در استان‌هایی که دارای مذاهب اسلامی مختلف هستند به منظور ایجاد و گسترش وحدت و دوستی اجرا خواهد شد.

برای این همایش، از اساتید برجسته دانشگاه جهت آموزش راهکارههای مناسب برای مادران که چگونه به فرزند خود بیاموزند که با همنوع خود ارتباط برقرار کنند و احساسات خود از قبیل شادی و ترس و عصبانیت را بروز دهند، دعوت به عمل آمده بود. کارگاه های این همایش عبارتند از : هوش هیجانی : استاد دکتر رقیبی / تربیت دینی : استاد دکتر نیک منش / بررسی سلامت روانی و جسمی کودک : استاد دکتر بخشانی

 نمایشگاه آثار هنری کودکان د ر مراسم اختتامیه :

در مراسم اختتامیه نمایشگاهی از آثار هنری کودکان و نوجوانان ( نقاشی – کلاژ – ماسک – ماکت – طراحی و چاپ لینو ) به نمایش عموم در آمد ، به این صورت که کلیه مدعوین که در مراسم اختتامیه حضور داشتند ( خانواده کودکان – مربیان -  مسئولین و ...  ) قبل از ورود به سالن اختتامیه از نمایشگاه آثار بازدید می کردند .

اختتامیه :

در روز اختتاحیه فرشته های کوچک زاهدانی به سراغ ما آمدند تا با تلاوت قرآن توسط قاری نونهالمان ، برنامه را آغاز کنیم .

ابتدا کلیپی از چند روز که ما و کودکان و نوجوانان پر مهر زاهدانی کنار هم داشتیم پخش شد ؛ سالن آموزش و پرورش غرق در هیجان و شور شد ,  سپس دکلمه ای زیبا اجرا شد و نمایش روباه و کلاغ بر صحنه رفت ، پس از آن مسئولین برای سخنرانی بر روی سن رفتند , جناب آقای نخعیمدیر کل محترم آموزش و پرورش استان و همچنین آقای موعظی مدیر کل محترم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان از اجرای برنامه ابراز خوشحالی و رضایت نمودند و به ظرفیت و توانایی های کودکان زاهدانی اشاره داشتند .

یکی از برنامه هایی که در مراسم اختتامیه اجرا شده گروه نمایش چوب بود که از گروه های نمایش سنتی استان محسوب می شد وتوسط کودکان و نوجوانان به اجرا در آمد .

پس از آن گروهی از کودکان، سرودهایی که در طی کارگاه آموخته بودند را برروی صحنه بردند و گروهی دیگر نمایشی بسیار شیرین راجع به وحدت اجرا کردند که به همگان این موضوع را خاطر نشان کرد که با توانایی کودکان زاهدانی و همچنین با تلاشی که کارشناسان نمایش داشتند توانستند در طی دو روز , نمایش بسیار زیبا را بر صحنه اجرا ببرند .

سپس هریک از گروه ها برای یک فعالیت که پیش تر به آن توجه کرده بودند تشویق شدند و تمام کودکان و نوجوانانی که در سالن حضور داشتند همراه با مربیان و سر مربیان هدیه دریافت کردند . 

ارزیابی کارشناسی و بازتاب مطبوعاتی :

براساس بررسی ها و گزارشات رسیده، اجرای جشنواره وحدت و دوستی، ویژه کودکان و نوجوانان شیعه و سنی در زاهدان، ابتکار جالبی به شمار می رود ، با توجه به اینکه این جشنواره  با کودکان و نوجوانان سر و کار دارد، برای نهاد های مختلف فعال در عرصه مسائل فرهنگی و اجتماعی اقوام و مذاهب ایرانی، پذیرفتنی است. همکاری گسترده و بی شائبه استانداری سیستان و بلوچستان و آموزش و پرورش این استان، که بدون این همکاری آنان با مشکلاتی در کیفیت اجرای جشنواره مواجه می شدیم، گواهی بر این مدعاست.

با این وجود، نباید از موانع و نارسایی هایی که خواسته و ناخواسته در برنامه ریزی و اجرای برنامه تاثیر گذار بود هم غافل ماند. شاید مهم ترین مانع موجود، بی سابقه بودن آن بود که باعث بروز پاره ای مشکلات اداری می شد که خوشبختانه با درایت و حمایت معاون محترم امور فرهنگی، جناب آقای دکتر صالحی همه این مشکلات برطرف شد.

از دیگر مشکلات موجود، همزمانی برنامه با فصل امتحانات دانش آموزان بود که این مهم نیز با همکاری اداره کل آموزش و پرورش مرتفع گردید.

در این قسمت، به منظور تبیین استقبال رسانه ها از برنامه، نمونه هایی از بازتاب رسانه ای جشنواره ارائه می­گردد لازم به ذکر است خبر برگزاری جشنواره وحدت و دوستی در شبکه سیمای استانی و در اخبار جوانه ها شبکه دوم سیما منعکس شد:

1394/10/16 "چهارشنبه ندای وحدت و دوستی کودکان در سیستان و بلوچستان طنین انداز شد کودکان سیستان و بلوچستان در جشنواره وحدت و دوستی ندای مهر، محبت، صلح و دوستی را در استان طنین انداز کردند تا به همگان نشان دهند که وحدت و دوستی را می توان از کودکان آموخت زیرا ناملایمات و سختی های زندگی و هر دسیسه ای تاثیری بر این دوستی نمی گذارد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان ، واژه وحدت، اتحاد و دوستی در راس برترین واژه ها قرار دارد به طوری وحدت همانند نخ تسبیحی است که مهره ها را کنار هم نگه می­دارد و ارتباط منظمی بین آنها برقرار می کند.

وحدت به عنوان یکی از مهمترین آموزه های قرآن کریم و از سفارش های موکد رسول گرامی اسلام (ص) است. پیامبر نور و رحمت با کلمات روشن بخش و هدایتگر و هم با سیره عملی شان همواره امت را به اتحاد و همبستگی و دوری از تفرقه و پراکندگی دعوت کرده و هرگز اجازه بروز اختلاف و تفرقه میان مسلمانان را نداده اند.

دعوت به وحدت و یگانگی مسلمانان و پرهیز از تفرقه از دستورات خداوند متعال در قرآن کریم و تاکیدات اولیای دین است به گونه ای که قرآن کریم در آیه 'وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْل اللّه جَمیعاً وَلاَ تَفَرّقُوا' همه مسلمانان و پیروان خود را به اعتصام ، وحدت و پرهیز از تفرقه فرا خوانده است.

وحدت یکی از مهم ترین ضرورت هایی تاریخی، اجتماعی و سیاسی مسلمانان در راستای ایستادگی، پویایی و حفظ هویت اسلامی است و به عنوان مهمترین عنصر عامل عزت و پیروزی آنان در همه عرصه ها بحساب می آید.

کودکان ایرانی به ویژه سیستانی ها و بلوچستانی ها از روزهای نخست زندگی از پدران و مادران خود وحدت و مهربانی و دوست داشتن را می آموزند و در دوران مختلف زندگی آن را بکار می بندند بگونه ای که میهمان نوازی و خونگرمی و محبت از خصیصه های بارز آنان محسوب می شود.

کودکان شیعه و سنی سیستان و بلوچستان روز سه شنبه با فشردن دست یکدیگر ندای وحدت، دوستی و عشق و محبت را سر دادند و چه زیبا وحدت را در عالم کودکی برای بزرگان به نمایش گذاشتند.

برگزاری جشنواره وحدت و دوستی کودکان و نوجوانان سیستان و بلوچستان فرصت مناسبی است تا کودکان و نوجوانان شیعه و سنی این استان همانند بزرگان و پیشوایان دینی خود به همگان نشان دهند گر چه کودکند اما از چنان فکر و اندیشه ای برخوردارند که به هیچ دشمنی اجازه نمی دهند این وحدت و دوستی را خدشه دار کند.

در جشنواره وحدت و دوستی ویژه کودکان و نوجوانان مذاهب اسلامی در سیستان و بلوچستان مسئولان استانی و کشوری نیز به زبان کودکانه به بیان اهمیت صلح و دوستی پرداختند.

معاون ادیان و مذاهب اداره کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: ترویج دوستی و همزیستی مسالمت آمیز میان مذاهب اسلامی، ضرورت تعامل کودکان و نوجوانان مذاهب اسلامی، معرفی ایران به عنوان یک کشور صلح طلب و گسترش مناسبت های فرهنگی میان مذاهب اسلامی از جمله مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره است.

علی علیپور افزود:برگزاری هشت کارگاه شامل نقاشی، ماسک سازی، کلاژ، سرود، نمایش، کتاب سازی، خمیر بازی و بازهای محلی از جمله مهمترین فعالیت های مورد نظر در این جشنواره است و برای آموزش کودکان از اساتید متخصص ملی استفاده می شود.

وی تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از هرگونه برنامه فرهنگی که تاثیر مثبت در تعاملات و همزیستی مذاهب داشته باشد حمایت می کند.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این جشنواره خطاب به کودکان گفت: صلح و دوستی به عنوان اصل مهم باید همواره از چنان جایگاهی در میان کودکان برخوردار باشد که آن را فدای لحظه ای دلخوری کودکانه نکنند.

علی اصغر جمشید نژاد افزود: با توجه به اینکه پایه های دوستی و محبت ابتدا در محیط خانواده و سپس در مدرسه و جامعه شکل می گیرد باید همواره برای ایجاد صلح و دوستی تلاش کرد.

امام جمعه موقت زاهدان و معاون محترم فرهنگی و اجتماعی نهاد رهبری در امور اهل سنت نیز در جمع کودکان و نوجوانان شیعه و سنی شرکت کننده در این جشنواره اظهار داشت: پیامبر مکرم اسلام (ص) جایگاهی بالا و ارزشمند برای کودکان قائل بودند به گونه ای که همه کودکان را اعم از مسلمان و غیر مسلمان مورد تکریم قرار می دادند.

حجت الاسلام احمد راهداری دین اسلام را دین صلح، دوستی، صفا و محبت خواند و گفت: هنر پیامبر اسلام(ص) ترویج این ارزش ها در بین امت اسلامی بود.

جشنواره وحدت و دوستی ویژه کودکان و نوجوانان مذاهب اسلامی با همکاری موسسه کودک و صلح پایدار و معاونت ادیان و مذاهب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از امروز به مدت سه روز با حضور 120 کودک سیستانی و بلوچستانی در زاهدان در حال برگزاری است."

 

گزارش تصویری

  

 سالن آمفی تئاتر آموزش و پرورش محل افتتاحیه

 مراسم حاملان قران

 

مراسم تلاوت قران توسط دو قاری شیعه و سنی همراه با فرشتگان صلح

از راست به چپ :  1- محافظ معاون استاندار 2- آقای سید محمد هادی حسام زاده حجازی ، دبیر اجرایی جشنواره و مدیر عامل موسسه کودک و صلح پایدار 3- آقای جمشید نژاد معاون محترم سیاسی اجتماعی استانداری 4- جحت السلام و المسلمین جناب آقای راهداری امام جمعه موقت زاهدان و  معاون محترم فرهنگی و اجتماعی نهاد رهبری در امور اهل سنت 5- آقای کیخا معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان 6-  آقای علی پور معاون محترم ادیان و مذاهب اداره کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 7-  سرکار خانم جعفري معاون فرهنگي و هنري اداره کل فرهنگ و ارشاد استان همراه با کارشناسان آن مجموعه

 آقای علی پور معاون ادیان و مذاهب

آقای نخعی مدیر کل آموزش و پرورش استان

آقای جمشید نژاد معاون سیاسی اجتماعی استانداری

  جناب آقای راهداری امام جمعه موقت زاهدان

پرواز کبوترها توسط مسئولین و کودکان
کودکان شیعه و سنی دست در دست هم


دکلمه در مورد وحدت کودک زاهدانی


انتقال کودکان و نوجوانان از مراسم افتتاحیه به سالن اجرای کارگاه ها (  هتل استقلال  )کارگاه نقاشی و کلاژکارگاه ماسک سازی

کارگاه ماکت سازیکارگاه موسیقی و سروداز برنامه های جنبی جشنواره معاینه کودکان در بخش دهان و دندان توسط متخصصین اداره بهداشت استان   درخت صلح نوشتن آرزوها روی کاغذ رنگی

بازدید آقای جمشید نژاد معاون سیاسی اجتماعی استاندار از اجرای کارگاه ها با حضور آقای علی پورنوشتن آرزو ونصب آن بر روی درخت صلح توسط اقای جمشید نژاد

قرائت قران توسط قاری همراه با فرشتگان صلح در مراسم اختتامیه


نمایش چوب توسط گروه نمایش های سنتی استان


اجرای دو گروه سرود که در دو روز قبل در کارگاه موسیقی تمرین شده بود


اجرای گروه تئاتر که در دو روز قبل در کارگاه نمایش تمرین شده بود

       بخشی از نمایشگاه آثار کودکان و نوجوان خلق شده  در دو روز کارگاه ها ی هنری


اهدای جوایز

کارگاه آموزشی مادران

تازه‌ها

گزارش جشنواره صلح و دوستی (ایران و ارمنستان) ادامه مطلب... 

 

جشنواره وحدت و دوستی مذاهب اسلامی - زاهدان ادامه مطلب... 

 

 جشنواره وحدت و دوستی مذاهب اسلامی - چابهار ادامه مطلب...  

گالری تصاویر

003.jpg

دیدار از سایت

امروز144
دیروز615
تا کنون1821179
سه شنبه, 24 اکتبر 2017