جستجو

 

دریافت فایل PDF


 

 

در سایه ی برنامه ریزی و تلاش رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان هیئتی فرهنگی، هنری و دانش آموزی 48 نفره متشکل از مدیران مدارس ارمنستان، اعضاء کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان خنکوآپر، نماینده والدین دانش آموزان، برخی معاونین مدارس، مربیان و معلمین زبان و ادبیات فارسی و تعداد 35 نفر از فارسی آموزان زبان و ادبیات فارسی به جشنواره صلح و وحدت ویژه کودکان و نوجوانان ادیان الهی که از تاریخ 27 مرداد لغایت 29 مرداد ماه سال 1394 در شهر اصفهان برگزار شد، به این شهر اعزام گردیدند.

شهر اصفهان از دیرباز به عنوان یکی از پایتخت های فرهنگی ایران به شمار می رفته و تا امروز نیز با این عنوان مطرح بوده است، برگزاری جشنواره های فراوان با موضوعات مختلف و حضور جمع کثیری از ارامنه در این شهر باعث شد تا موسسۀ کودک و صلح پایدار تصمیم بر برگزاری جشنواره­ی صلح و وحدت ویژه کودکان و نوجوانان ادیان الهی با محوریت ارامنه را در این خطه نماید که انتخاب مناسب و قابل تحسین محل از سوی مؤسسه موجب استقبال بیشتر در جمع مدیران، معاونین، معلّمان و دانش آموزان فارسی آموز گردید و این امر رایزنی فرهنگی را بر آن داشت تا با وجود ثبت نام کنندگان بیش از ظرفیت نسبت به انتخاب و اعزام تعدادی از آنان اقدام نماید.

در سلسله جشنواره­ هایی که مؤسسه کودک و صلح پایدار با موضوع ادیان در حوزه ملی در کارنامه ی کاری خود به ثبت رسانده، برای اولین بار است که جشنواره­ای با شکل بین المللی همراه با موافقت و همکاری ویژه­ی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، مساعدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت سیاسی امنیتی استانداری و دیگر دستگاه ها و ارگان ها برگزار می شود.

ثمره ی این تلاش ها حضور 48 نفر از مدیران، معاونین، معلمین و دانش آموزان ارمنی از مدارس فارسی آموز ایروان و دیگر شهرهای ارمنستان و کتابخانه خنکوآپر بود که در کنار کودکان و نوجوانان ایرانی که از ادیان مختلف همچون ارامنه اصفهان، مسلمان، کلیمی، زرتشتی و صابئین مندائی به انجام فعالیت فرهنگی و هنری مشترک پرداختند و خاطره­ای وصف ناپذیر را در اذهان اعضای این هیئت به ویژه دانش آموزان زبان فارسی مدارس ارمنستان باقی گذاشت.

هم اکنون این دانش آموزان با ارسال عکس های یادگاری خود از خاطرات شیرین حضور در شهر اصفهان و اجرای برنامه های زیبا و پرمحتوای این جشنواره می گویند که انعکاس این گفته ها و دیدن تصاویر این گزارش گواهی است بر زیبایی شهرها و صلح دوستی مردمان ایران زمین.

مطلب قابل توجه اینکه در مصاحبه انجام شده با سید محمد رضا دماوندی مدیر عامل انجمن دوستی ایران و ارمنستان پیشنهاد شد که دومین جشنواره بین المللی صلح و وحدت ویژه

کودکان و نوجوانان ادیان الهی با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، مؤسسه کودک و صلح و پایدار و سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس در آینده­ای نزدیک در

منطقه آزاد ارس و کلیسای سنت استپانوس برگزار شود.

در ادامه مجموعه ای خواندنی برگرفته ازخاطرات وتصاویر سفر فرهنگی ـ هنری دانش آموزان فارسی آموز ارمنی جهت مطالعه علاقه مندان آمده است.

 

 ³حرکت به سوی ایران

با اعلام مسوولین رایزنی فرهنگی ساعت11 روز یکشنبه 16 آگوست 2015 مقابل کتابخانه خنکوآپر محل حضور و نقطه شروع سفر ما بود و سرشار از حس کنجکاوی و دلهره­ی سفر، زمان حرکت به سوی ایران فرا رسید و پس از گرفتن عکس یادگاری با همسفران، سوار اتوبوس شدیم و سفر خود را شروع کردیم.


هر چند عبور از پیچ و خم های مسیر ایروان تا مقری با وجود طبیعت زیبایش، از سختی های سفر به شمار می رفت امّا با رسیدن به نقطه ی مرزی ارمنستان و ایران و ورود به پایانه ی مرزی نوردوز فهمیدیم ایرانیان علاوه بر میهمان نوازی، مردمانی مهربان و خوش اخلاق هستند.

با توجه به هماهنگی های مسؤولین رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، گمرک ایران کارهای گمرکی ما را در نهایت دقت و سرعت انجام داد و بلافاصله پس از کمی استراحت، به سوی مقصد حرکت کردیم. گذشتن از شهرهای زیبای جلفا، مرند، تبریز، زنجان، ابهر، تاکستان، بویین زهرا، ساوه و محلات چنان جذاب و خاطره انگیز بود که دوری بیش از هزار کیلومتر سفر را برایمان آسان می کرد.

³ رسیدن به شهر تاریخی و زیبای اصفهان

بالاخره روز بعد یعنی 26 مرداد ماه ساعت 3 بعد از ظهر به شهر تاریخی و زیبای اصفهان رسیدیم و همان بدو ورود مورد استقبال صمیمانه نماینده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان و آقای سید محمد هادی حسام زاده حجازی مدیر عامل مؤسسه کودک و صلح پایدار و دبیر اجرایی جشنواره، که به معنای واقعی یک ایرانیِ خونگرم، جدی و فعال بود، قرار گرفتیم.

پس از لحظاتی با گروهی از سرمربیان مؤسسه کودک و صلح پایدار از قبیل آقای جمال الدین اکرمی مسوول نظارت بر فعالیت های هنری سر مربیان و کمک مربیان و کارگاه ها و سر مربی چاپ لینو و سر مربی اوریگامی(کاغذ و تا)، خانم زهرا امینی سر مربی کارگاه ماسک سازی، کارگاه نقاشی و نظارت بر تقسیم اقلام هنری ، ابزار و وسایل جشنواره اعم از رنگ، گواش، مقوا و...، خانم ریحانه جعفری سر مربی کارگاه ترانه و شعر، خانم عسگری سر مربی کارگاه طراحی و کارگاه کلاژ، خانم نوری سر مربی کارگاه کتاب سازی و کارگاه تصویرگری، خانم سمیرا کاظمی سر مربی بازی های محلی و داستان های ایرانی به ویژه شاهنامه، خانم منیژه پدرامی سر مربی کارگاه  قصه گویی  و کارگاه داستان نویسی، آقای جواد تولمی سرمربی تئاتر و نمایش خلاق و آقای محسن امینی هماهنگ کننده بین بخشی و کارگاه ها هم آشنا شدیم.

از ایده های نو این جشنواره مشارکت مدیران و معلّمان ارمنی و دیگر ادیان در کارگاه ها بود که از جمله این کمک مربیان می­توان به خانم ها مهشید آتشبند، آرمیتا بلندی، صونیک باغومیان، ربسن خفاجی زاد، ندا چحیلی، لنا عزیزیان، آناهید واهانیان، نوشیک محرابیان، سیرانوش آودالیان، هاسمیک موسیسیان، نایره آقلیان، آنوش ماکاریان، نینا مانوکیان، و آقایان استپان شاهومیان و آرسن اوهانیان اشاره کرد.

به محض ورود ما به شهر اصفهان همه برنامه ریزی ها انجام شده بود و پس از آشنایی ابتدایی با مسوولین و مربیان، گروه در محل اسکان مستقر شد و بعد از پذیرایی با توجه به خستگی سفر طولانی­ای که از ایروان به اصفهان داشتند اکثر همسفران خواب سنگینی را در شب اول اقامت خود در ایران تجربه کردند که آن هم خاطرات گفتنی و شنیدنی خاص خود را داشت، که از حوصله این نوشته خارج است.

 

³ روز اوّل جشنواره و مراسم افتتاحیه

در صبح  روز 27 مرداد ماه 1394 ساعت 9 مراسم افتتاحیه  نخستین جشنواره بین‌المللی صلح و وحدت ویژه کودکان و نوجوانان ادیان الهی در سالن اجتماعات «آلنوش طریان» مدرسه ارامنه «آرمن» آغاز شد.

در همین مراسم بود که برای اولین بار برخی از دانش آموزان ارمنی صدای دلنشین قرآن کریم گوششان را نوازش می داد.

 

 

پس از پخش سرود ملی ایران برنامه ای با عنوان اهتزاز پرچم ایران اجرا شد که نحوه اهتزاز پرچم از کارهای جدیدی بود که ما را بر آن داشت که این برنامه را در آغاز سال تحصیلی جدید در ارمنستان که چند روزی بیشتر به شروع آن باقی نمانده است، اجرا کنیم. اهتزاز پرچم توسط یک گروه نوجوان، با لباسی همرنگ که از سازمان دانش آموزی بودند انجام شد و واقعاً برنامه ای جذاب و دیدنی بود.


در ادامه مراسم افتتاحیه آقای دکتر ارزانی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان برای ما سخنرانی کردند و سپس برنامه دعای فرشتگان صلح اجرا شد.


این برنامه به این شکل اجرا شد که از هر دین دو نوجوان، یک دختر و یک پسر روی صحنه می آمدند و در حالی که دخترها لباس های سفید به شکل بال فرشتگان بر تن داشتند با خواندن فرازهایی از کتب آسمانی خود (مسلمانان، مسیحیان، کلیمیان، زرتشتیان، صابئین مندایی) برای جهان و جهانیان آرزوی صلح، دوستی و آرامش می کردند.

بعد آقای دکتر جمالی نژاد شهردار اصفهان سخنرانی کرد و پس از آن پیام بابگن چاریان پیشوای مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران توسط آقای ورژ درمار دیروسیان رییس شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران خوانده شد.

قسمت هایی از پیام بابگن چاریان که به جان و دل هر انسان صلح طلب و انسان دوستی می نشیند ما را در فکر فرو برد که نتوانستم از ذکر مختصری از آن بگذریم.

 

 

در قسمتی از پیام پیشوای مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران آمده بود: «وقتی درباره کودک صحبت می­کنیم در وهله اول نظر من به کتاب مقدس برمی­گردد جایی که مکرراً و به عناوین مختلف کودکان مورد توجه قرار گرفته­اند. در عهد قدیم می­خوانیم «تاج پیران، پسران پسرانند و جلال فرزندان، پدران ایشانند» (امثال سلیمان نبی باب 17 آیه 6) در مورد تربیت کودکان باز می­خوانیم «طفل را در راهی که باید برود تربیت نما و چون پیر هم شود از آن انحراف نخواهد ورزید» (امثال سلیمان نبی باب 22 آیه 6) عیسی مسیح در دوران رسالت خود در موارد متعدد با کودکان همراه شده و اهمیت عشق و علاقه خداوندی نسبت به کودکان را به آنها گوشزد  می­نمودند. عیسی مسیح کودکان را نماد سادگی و فروتنی می­دانسته­اند. آن حضرت فرمودند «پس هر که مثل کودک خود را فروتن سازد همان در ملکوت آسمان بزرگتر است» (انجیل متی باب 18 آیه 4).»

قسمتی از پیام خوانده شده در این جشنواره، که فکر همگان را به سوی کودکان در رنج جهان سوق داد این بود که: «مسئله حاد جهان کنونی کودکانند. شکننده­ترین مخلوق خداوندی که مستقیماً در معرض آسیب جنگ و مخاصمات، آلودگیهای طبیعی و زیست محیطی، مفاسد اجتماعی و جسمانی، انحرافات اخلاقی پیش آمده در جوامع بشری و عوارض ناشی از آنهاست. همچنین در جهان و بخصوص در کشورهای منطقه مانند گذشته، امروزه نیز کودکان بعلت فقر رنج می­برند، در اثر بیماریهای مسری می­میرند و در نتیجه مفاسد اخلاقی یتیم می­شوند... در نتیجه در دنیای مملو از ظلم و خشونت بیش از پیش باید کودکان خود را تربیت کنیم و آنها را از محیط­های نامطلوب و رفتارهای مخرب دور نگه داریم. با تربیت درست باید در کودک احساس عشق نسبت به ارزش­های معنوی، دینی و فرهنگی را بیدار کنیم.»

وقتی اسقف اعظم ارامنه اصفهان در پیام خود ایران را به خاطر اهمیت به حقوق بشر و صلح و دوستی ستود و گفت: «بسیار خوشحال هستم که ایران آن کشوری است که به حقوق بشر اهمیت می­دهد. امروزه در منطقه، ایران به عنوان کشور برقرارکننده و حامی صلح شناخته شده است. زمان آن رسیده که دید منفی و تصورات اشتباه در رابطه با تضییع حقوق بشر در ایران از بین برود. بگذارید همه بیایند و نظاره­گر صلح در این کشور باشند، تا طرز تفکر آنها تغییر کند و رعب و وحشت بی­مورد درونشان از بین برود. کشور ایران دوستدار و برقرارکننده صلح است. کشوری که بر تمامی حقوق اقلیتهای دینی احترام می­گذارد. بنابراین دیگر کشورها باید ایران را الگوی خود قرار دهند. گواه این ادعا اجتماع کودکانی از ادیان مختلف در این مکان فرهنگی است که با هم دعا می­خوانند و پیام خود را به گوش جهانیان می­رسانند. این پیام، پیامی است واحد برای صلح پایدار.» ما به پوچ بودن گفته های کینه ورزانه رسانه های خارجی ضد ایران پی بردیم و از اینکه مهمان کشوری متمدن، صلح طلب و انسان دوست شده ایم بیش از پیش به خود افتخار می کردیم.

از دیگر برنامه های دیدنی و جذاب مراسم افتتاحیه صلح و وحدت پرواز کبوتران سفید به دست کودکان و نوجوانان و نمایندگان ادیان الهی بود که به نظر همه شرکت کنندگان از برنامه های استثنایی و وصف نشدنی این جشنواره بود.

به قول همسفران عکاس، شوق فراوان پرواز به سوی آزادی در کبوتران و پرواز سریع آن ها به سوی آسمان ها، سختی عکسبرداری این مراسم را برای هر عکاسی شیرین می کند.

هنوز چند ساعتی از مراسم افتتاحیه نگذشته بود که شرکت کنندگان در جشنواره با حضور در محل از پیش تعیین شده برای برپایی درخت صلح حاضر شدند. در این برنامه درختی خشکیده که به رنگ سفید به نماد صلح مزین شده بود را در فضای جشنواره قرار داده بودند و کودکان و نوجوانان شرکت کننده با نوشتن آرزوهای خود در کاغذ های رنگی و تلاوت فرازی از دعای کتاب آسمانی دین خود، با آویزان نمودن آرزوی نوشته شده اش، جان تازه ای به درخت صلح می بخشید تا شاید مردمان دنیا بار دیگر نابودی تعصب، جنگ و دشمنی را در سایه ی شکوفایی صلح و دوستی شاهد باشند.

به گفته مسوولین جشنواره این درخت قرار است تا روز آخر جشنواره در همین جا پایدار بماند تا در روز آخر با آرزوهای کودکان از هر آیینی به بالندگی و شکوفایی کامل برسد.

اینجا بود که تازه فهمیدیم در دنیایی که بزرگانش سرگرم اختلاف و جدایی اند بهتر است کودکان با آرزوهای خود به درخت صلح جهانی روح ببخشند.

روز اوّل جشنواره و مراسم افتتاحیه با همه ی خاطرات به یادماندنی اش به پایان رسید و ابتدای شب اعضای هیئت فرهنگی، هنری و دانش آموزی ارمنستان از انسجام برنامه های مراسم افتتاحیه جشنواره و تلاش مسوولین برای اجرای به موقع و موفق برنامه ها سخن گفتند و سپس تا پاسی از شب مشغول بازبینی و تبادل عکس های گرفته شده دوستان و همسفران بودیم، تا بتوانیم یادگاری های این سفر جذاب و شیرین را در قاب خاطرات تصویری خود حفظ کنیم و هنگام بازگشت به ارمنستان لحظه به لحظه سفر را برای دیگران بازگو کنیم.

 

³ روز دوم جشنواره و برنامه های کارگاهی

روز دوم جشنواره با توجه به اینکه تقسیم بندی گروهی برای آغاز فعالیت های کارگاهی قبلاً انجام شده بود هر یک در کارگاه های نقاشی، کلاژ، ماسک سازی، چاپ دستی، سرود و موسیقی، شعر و  قصه، داستان نویسی، نمایش و بازی های محلی آنچنان مشغول به انجام کارهای هنری شدیم که وقتی غروب اعلام  کردند وقت کارگاه تمام شده، تازه فهمیدیم که هوا رو به تاریک شدن است. پذیرایی میان وعده و صرف غذاهای ایرانی در ظهر واقعاً مثال زدنی بود.

وقتی به فعالیت های کارگاهی و برنامه های جشنواره نگاه عمیقی تری می کردیم، می فهمیدیم که این جشنواره میخواهد در قالب بازی و تفریح در جمع همسالان دارای مذاهب مختلف فارغ از اعتقادات و مذهب، معنی واقعی احترام را به آن ها بیاموزد و تا آن ها این فرهنگ را به خانواده و جامعه خود انتقال دهند. همه ی این تلاش ها می خواهد بگوید همه افراد با هر دینی انسان هستند و در این اصل با یکدیگر تفاوتی ندارند.

در میان برنامه های کارگاهی بود که آقای رضا نژاد همراه با دانش آموزان موسیقی هنرستان هنرهای زیبای اصفهان برای اجرای موسیقی سنتی ایرانی همراه با معرفی سازهای ایرانی به اعضای گروه های کارگاهی در جمع ما حضورپیدا کردند و با نوای نواختن آهنگ ها و خواندن ترانه هایی دلنشین همه ی ما را مجذوب هنر موسیقی ایرانی کردند.

از دیگر برنامه های کارگاهی این جشنواره اجرای كارگاه آموزشي صلح و همزيستي مسالمت‌آميز ويژه زنان اديان الهي با همکاری دفتر امور بانوان وخانواده استانداري اصفهان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، مؤسسه کودک و صلح پایدار و اتاق بازرگانی بود که مدیران مدارس ارمنستان، معاونین و مربیان و معلّمانی که همراه ما بودند در آن شرکت کردند.

البته این کارگاه خیلی رسمی در محل سالن همايش‌هاي اتاق بازرگاني اصفهان برگزار شد و نماینده شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران، اعضای انجمن خیریه زنان ارامنه جلفای اصفهان و اعضای جمعیت خیریه بانوان ارمنی و نمایندگان ادیان الهی در آن حضور پیدا کردند.

در آغاز برنامه های کارگاهی مدير كل دفتر امور بانوان و خانواده، سركار خانم سهيلا اثني عشران، به همه خوشامد گفتند و اعلام کردند: «جهت داشتن آینده ای مملو از صلح و دوستی و برای رسیدن به گفتگوی تمدن ها، باید از کودکان شروع کرد... ثمره این جشنواره ها این است که در آینده کودکان بتوانند با صلح و دوستی در کنار هم زندگی کنند.»

در افتتاحیه ی این کارگاه خانم اخوان معاون امور زنان اتاق بازرگانی هم سخنرانی کرد و بعد از آن خانم دکتر یزدی عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان و روانشناس بالینی، اجرای کارگاهی با موضوع فرزندپروری و شاخص های مهم برای رشد صحیح کودک را به عهده گرفتند.

البته خانم ندا واشیانی پور کارشناس ارشد مدیریت فرهنگی و عضو شورای اسلامی شهر اصفهان هم در خصوص فعالیت های شورای شهر و تاسیس بانوکده های جدید و ایجاد فضاهای جدید برای تفریح هدفمند کودکان حرف هایی زدند که برای مدیران مدارس و معلمان زبان فارسی جذاب و شنیدنی بود.

از نگاه اعضای هیئت ارمنی نکته جالبی که در اجرای برنامه ها وجود داشت این بود که مسوولین جشنواره و حتی مسوولین دولتی اصفهان اهمیت زیادی به اجرای دقیق برنامه ها  می دادند و همیشه اجراها را رصد می کردند. یک نمونه از این موارد حضور سرزده ی هیئتی با حضور آقایان دکتر ارزانی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان، سید محمد هادی حسام زاده حجازی مدیر عامل مؤسسه کودک و صلح پایدار و دبیر اجرایی جشنواره و ورژ درمار دیروسیان رئیس شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران در میان گروه های کارگاهی بود که باعث خوشحالی همه شد.

به هر حال در روز دوم جشنواره کارگاه های سرشار از فعالیت و تلاش با حضور مشترک قریب به 133 نفر کودک و نوجوان و بزرگسال از ادیان مختلف مسلمان، مسیحی، کلیمی، زرتشتی، صابئین مندایی و ملیت های ایرانی و ارمنی با مدیریت اعضای فعال مؤسسه کودک و صلح و پایدار و نظارت مستمر و دقیق تعداد 7 نفر سرمربی و 10 نفر مربی کارآزموده و هنرمند از مدرسه آرمن برگزار شد و خاطرات فراموش نشدنی بسیاری را در اذهان 35 دانش آموز 9 تا 13 سال، 2 مدیر مدرسه،  11 نفر معاون، معلم و مربی ارمنی باقی گذاشت.

 

³ روز سوم جشنواره و مراسم اختتامیه

اگر چه هیچ یک از اعضای گروه باورشان نمی شد که روز پایانی جشنواره فرا رسیده باشد ولی بر خلاف این اعتقاد، لحظات شیرین و لذت بخش حضور در برنامه های زیبای جشنواره صلح و وحدت رو به اتمام بود و ساعت 9 صبح روز 29 مرداد ماه 94 اعضای هیئت ارمنستانی خود را در جمع مدعوین مراسم اختتامیه اولین جشنواره بین المللی صلح و وحدت دیدند.

در مراسم اختتامیه به قول ایرانی ها معنی واقعی جمله «از تولید به مصرف» را می توان دید زیرا که تمامی فعالیت های هنری اعم از شعرخوانی ها، دکلمه ها، سرودها و نمایش های تمرین شده در کارگاه ها در مراسم اختتامیه اجرا شد و گروه های کارگاهی در مقابل دیدگان مجمع کارشناسان هنری به سرپرستی آقای شاهومیان استاد صاحب نام نمایش، به رقابت پرداختند.

در بخش رسمی اختتامیه که از ساعت 11 صبح آغاز شد بیانیه صلح از سوی شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران توسط آقای روبن خاچیک گری­گرویان خوانده  شد که به لحاظ زیبایی جملات و الفاظ به کار برده در این بیانیه مناسب دیدیم که عیناً متن بیانیه را در مجموعه ی خاطرات خود بیاوریم.

متن بیانیه صلح و دوستی

«ما کودکان، نوجوانان، مربیان، مسئولین و مدعوین شرکت کننده در جشنواره بین المللی صلح و وحدت ویژه ادیان الهی که به همت مؤسسه «کودک و صلح پایدار» و با همکاری و حمایت بی شائبه اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی اصفهان، استانداری و شهرداری اصفهان، شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران در مجتمع آموزشی ارامنه در شهر اصفهان از تاریخ 27-29 مرداد 1394 مصادف با 18-20 آگوست 2015 برگزار گردید اعلام می داریم:

اوّل) ایمان و اعتقاد راسخ داریم که با تلاش در جهت ترویج همزیستی مسالمت آمیز در ابعاد فرهنگی و هنری، ایجاد فرصت و فراهم نمودن امکانات برای در کنار هم بودن کودکان و نوجوانان از ادیان مختلف توحیدی، جهت شناخت بهتر و همکاری در خصوص فعالیت های صلح طلبانه و مهیا ساختن بستر و زمینه فضایی مملو از احترام و اعتماد متقابل به طور عام و در خصوص جشنواره حاضر با تبادلات فرهنگی بین دو کشور دوست و همسایه ایران و ارمنستان با مشترکات تاریخی و فرهنگی گسترده و همچنین ایجاد ارتباط بین  کودکان مسلمان، مسیحی، زرتشتی، کلیمی و صابئین مندائی، قادریم خصوصا در منطقه پرآشوب کنونی که کشورمان ایران را احاطه نموده پیام و کلام صلح دوستی و جنگ ستیزی ایران را به گوش جهانیان برسانیم.

دوم) مهمترین مبداء و منشاء صلح بین نوع بشر کتب مقدس و آموزه های دینی ادیان توحیدی می باشند که انسان ها را در راه خداپرستی و ایمان واقعی، به نوع دوستی و رعایت حقوق بشر رهنمون می سازند.

سوّم) با در نظر گرفتن اهداف و عنوان و راه کارهای جشنواره حاضر، تاکید می کنیم که در همه ادیان الهی به کودکان که نماد سادگی و فروتنی و شایسته ملکوت خداوندی می باشند توجه خاصی شده است. کودکان بی گناهی که آسیب پذیرترین قشر جوامع بشری بوده و متاسفانه بیشترین صدمات و مصائب جنگ های خانمانسوز متوجه آنها است.

وجود میلیون ها کودک آواره، بی خانمان، یتیم و مجروح سوری، فلسطینی، عراقی و سایر ملل منطقه واقعیت دردناکی است که در سال های اخیر با آن مواجهیم و در وحله نخست نتیجه عدم محکومیت و مجازات قاطعانه افراد و دول جنایت کاری است که در طول تاریخ علیه بشریت جنایات عظیمی مرتکب شده اند و همچنین نتیجه سیاست ها و اهداف غیر انسانی، غیر اخلاقی، غیر دینی است که با عنوان و بهانه های مختلف در منطقه ما اعمال می شود. کودکان معصوم از یک سو قربانیان جنگ و از سوی دیگر قربانیان خشونت، مفاسد اجتماعی، اخلاقی و آلودگی های زیست محیطی در کشورهایی هستند که نام پیشرفته ترین و مرفه ترین کشورهای جهان را به یدک می کشند.

ما با محکوم نمودن تمامی اعمال غیر انسانی و جنایت ها علیه کودکان، همه هم و توان خود را به کار می گیریم تا کودکان و نوجوانان خود را مورد حمایت قرار داده و با آموزش صحیح، پرهیز از محیط های نا مطلوب و رفتارهای مخرب و ایجاد فضایی مملوء از عشق نسبت به ارزش های معنوی، دینی، فرهنگی و انسانی، کودکان امروز را به عنوان حافظان و حامیان صلح و دوستی در جهان کنونی و آینده تربیت نماییم.»

از دیگر برنامه های اختتامیه اجرای موسیقی سنتی توسط دانش آموزان موسیقی هنرستان هنرهای زیبای اصفهان به سرپرستی آقای رضا نژاد و اجرای مسابقه توسط آقای کاردان بود.

در پایان مراسم اختتامیه مراسم اهداء جوایز به کلیه مربیان و کودکان شرکت کننده حاضر در جشنواره بویژه مهمانان ارمنستانی بود که با حضور آقایان دکتر ارزانی مدیر کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اصفهان، دکتر کامران نمایندۀ ارامنه در مجلس شورای اسلامی، ورژ درمار دیروسیان رییس شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران و حسام زاده حجازی مدیرمؤسسه کودک و صلح پایدار و دبیر اجرایی جشنواره، اجرا شد.

در مراسم اختتامیه همه ی ما متوجه شدیم که رسم زیبای ایرانی ها هدیه دادن است و از سویی هم جبران این محبت جزء آداب و رسوم حتمی ارمنی ها محسوب می شود، بنابراین هیئت ارمنی تصمیم گرفت در همین مراسم هدیه ی ویژه خود را به آقای حسام زاده حجازی رئیس مؤسسه کودک و صلح پایدار و دبیر اجرایی جشنواره که زحمات زیادی برای حضور ما در ایران کشیده بودند، تقدیم کند. آقای آرسن اوهانیان مدیر مدرسه کارپی ارمنستان انجام مراسم اهداء این هدیه را به عهده گرفت و در حضور همه ی مدعوین مراسم اختتامیه هدیه ای از کشور ارمنستان به آقای حسام زاده حجازی مدیر عامل موسسه کودک و صلح پایدار اهداء گردید.

از دیگر اتفاقات جشنواره اهداء جوایز به کودکان و نوجوانان بود که توسط کادر اجرایی موسسه کودک و صلح پایدار و نماینده شرکت بیک انجام شد لازم به ذکر است که نمایندگی شرکت بیک در ایران از محصولات خود به همه ما جایز داد که از آنها متشکریم.

غروب آخرین روز جشنواره بین المللی صلح و دوستی برای همه ی اعضای گروه سخت بود و تنهاترین مرحم این سختی، مرور خاطرات چند روزه در جمع دوستان و همسفران بود.

هنوز ساعاتی از شب نگذشته بود که همانطور که انتظار داشتیم به قول ایرانی ها، مسوولین جشنواره و مدیران دولتی شهر اصفهان سنگ تمام گذاشتند. مسوولین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان، شورای خلیفه گری اصفهان و جنوب ایران و مؤسسه کودک و صلح پایدار با  حضور در جمع هیئت ارمنستانی به همه ی ما روحیه دادند و با اهداء سوغات اصفهان به اعضای گروه و خبر برنامه های فرهنگی و تفریحی فردا همه ی گروه را به سر ذوق آوردند.

 

³ گردش در شهر اصفهان و بازگشت به ارمنستان

البته با هماهنگی مسوولین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و مؤسسه کودک و صلح پایدار از  بعد از ظهر روز دوم جشنواره با اتمام کارگاه ها برنامه گردش در شهر اصفهان آغاز شده بود و ما با حضور در باغ گل های شهر اصفهان از این مکان تماشایی بازدید کردیم. حتی در بعد از ظهر روز سوم جشنواره هم به باغ پرندگان رفتیم و از کوه صفه دیدن داشتیم.

صبح روز چهارم ما را به کلیسای وانک بردند و بعد از ظهر آن روز هم در جشن شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران در سالن آرارات شرکت کردیم.

در ادامه برنامه گردش در شهر تاریخی و زیبای اصفهان از ابتدای روز پنجم بازدید ما از مراکز تاریخی، فرهنگی، مذهبی، هنری شهر آغاز شد و با دیدن چهلستون، مسجد امام ، عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، بازار و دیگر جاها به عظمت و شکوه این شهر بزرگ ایران پی بردیم و  دلیل نامگذاری آن با عنوان «نصف جهان» را فهمیدم. این بازدیدها علاوه بر اینکه موجب شور و شوق در گروه شد، تصاویر به یادماندنی اش برگ های زیادی بر آلبوم یادگاری سفر ما به ایران افزود که تنها منتخبی از آن عکس ها را برای مشاهده خوانندگان خاطرات ما دانش آموزان زبان فارسی مدارس ارمنستان در صفحات بعدی می آوریم.

در آخر تصمیم گرفتیم شیرینی سفر به ایران را با تلخی لحظه جدایی خاتمه ندهیم و با آوردن تصویر چند عکس دسته جمعی از گردش روز آخرمان در شهر فراموش نشدنی اصفهان، خاطرات خود را به پایان برسانیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

تازه‌ها

گزارش جشنواره صلح و دوستی (ایران و ارمنستان) ادامه مطلب... 

 

جشنواره وحدت و دوستی مذاهب اسلامی - زاهدان ادامه مطلب... 

 

 جشنواره وحدت و دوستی مذاهب اسلامی - چابهار ادامه مطلب...  

گالری تصاویر

009.jpg

دیدار از سایت

امروز147
دیروز615
تا کنون1821182
سه شنبه, 24 اکتبر 2017