جستجو

 

 

شهر اصفهان از دیرباز به عنوان یکی از پایتخت های فرهنگی ایران به شمار می رفته و تا امروز نیز با این عنوان خود را مطرح نگه داشته است، برگزاری جشنواره های فراوان با موضوعات مختلف در این شهر باعث شد تا موسسۀ کودک و صلح پایدار تصمیم بگیرد جشنواره ای با عنوان کودک و صلح ادیان الهی با محوریت ارامنه را در این خطه برگزار نماید.


برای اولین بار در سلسله جشنواره هایی که این موسسه در کارنامۀ کاری خود به ثبت رسانده، طرح اولیه این جشنواره به شکل بین المللی مطرح گردید که با موافقت وزارت ارشاد و سایر ارگان های ذی ربطی که می توانستند کمک شایانی انجام دهند به شکل جدی تری پیگیری شد و در نهایت از طریق رایزن ایران در ارمنستان 50 نفر از کودکان و معلمان این کشور به عنوان مهمان عازم سفر به جمهوری اسلامی ایران شدند.

در این گزارش مختصری از برنامه های این جشنواره به سمع و نظرتان خواهد رسید، روز 26 مرداد ماه ساعت 3 عصر گروه مهمان از کشور ارمنستان وارد شهر اصفهان شدند و بعد از استقبال به محل اسکان هدایت شده تا کمی استراحت نمایند، صبح همان روز نیز تیم مربیان اعزامی از تهران طی جلسه ای با ارامنه حاضر در اصفهان از مجموعه مدارس ارامنه جلسه ای را مبنی بر هماهنگی لازم در این جشنواره داشتند. عصر همین روز گروه مربیانی که از تهران آمده بودند به مربیان ارمنستان معرفی شدند.


روز 27 مرداد ماه ساعت نه و نیم صبح جشنواره با افتتاحیه آغاز به کار نمود، آیتم های این برنامه: تلاوتی از آیات قرآن کریم، سوگند پرچم و پخش سرود ملی ایران، سخنرانی دکتر ارزانی مدیر کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اصفهان، دعای فرشتگان صلح از هر دین دو کودک به عنوان نماینده، سخنرانی دکتر جوادی نژاد شهردار اصفهان، قرائت پیام اسقف اعظم خلیفه گری جنوب ایران جناب آقای باب پن چاریان قرائت شد.


  سپس مراسم پرواز کبوتران سفید به دست نمایندگان ادیان الهی مختلف و همچنین بزرگان حاضر در مجلس، پذیرائی از مهمانان و شروع کارگاه ها.


در این مجموعه 7 کارگاه تعبیه شده بود این کارگاه ها عبارت بودند از: کارگاه نقاشی: به سرپرستی خانم عسگری و خانم امینی، کارگاه کلاژ، به سرپرستی خانم عسگری و خانم امینی، کارگاه ماسک سازی: به سرپرستی خانم عسگری و خانم امینی، کارگاه چاپ دستی: به سرپرستی آقای اکرمی، کارگاه ترانه و موسیقی: به سرپرستی خانم جعفری، کارگاه شعر و قصه: به سرپرستی خانم پدرامی، کارگاه بازی و نمایش: به سرپرستی خانم نوری و آقای تولمی.در برنامه صبح روز اول یک سری کارگاه انجام شد و در بعد از ظهر دو سری کارگاه و کودکان با تقسیم بندی در کارگاه ها به صورت چرخشی مشغول به کار شدند، در این برنامه دوستانی از ادیان مختلف الهی از جمله مسلمان، کلیمی، زرتشتی و صائبین مندائی همراه با سرپرستانشان حضور داشته و به عنوان کمک مربی در کارگاه ها مشغول فعالیت بودند همچنین مدیریت مدرسه آرمن و مربیان ارمنی حاضر در اصفهان به همراه سرپرستان گروه ارمنی از کشور ارمنستان نیز هر کدام در سایر کارگاه ها سرپرستان را همرامی می نمودند.


مهرات تلخه کار، مجید آداودی، مهشید آتشبند، آرمیتا بلندی، صونیک باغومیان، ربسن خفاجی زاد، ندا چحیلی، لنا عزیزیان، آناهید واهانیان، نوشیک محرابیان، سیرانوش آودالیان، هاسمیک موسیسیان، نایره آقلیان، آنوش ماکاریان، نینا مانوکیان، استپان شاهومیان، آرسن اوهانیان و .... جزء این دسته از کمک مربیان بودند.

در این روز بعد از صرف ناهار در یکی از سالن های بزرگ مدرسه که در طبقه دوم قرار داشت برنامه ای کلی برای تمام کودکان انجام شد.

در روز دوم جشنواره نیز دو کارگاه در صبح و دو کارگاه در بعد از ظهر به انجام رسید، با برنامه ریزی دقیق یک میان وعده در صبح و یک میان وعده در عصر مهیا بود و ناهار نیز رأس ساعت مقرر توزیع شد. همچنین در این روز جناب آقای رضا نژاد از اساتید موسیقی در شهر اصفهان بعد از ناهار برنامه ای را تحت عنوان معرفی سازهای ایرانی به کودکان، اجرا نمودند. آقای اکرمی به عنوان سرپرست تمام گروه ها و سرپرستانشان را جمع کرده و برای روز اختتامیه طرح مسابقه ای برای آنان داشتند که نتیجه بسیار خوبی را در بر داشت.

 

کارگاه‌های نقاشی، ماسک‌سازی، بازی‌های محلی، کلاژ، قصه‌گویی ، نمایش، سرود،کتاب سازی، کاغذ و تا و... از برنامه‌های جشنواره بین‌المللی صلح و وحدت اصفهان بود که با حضور 48 میهمان از کشور ارمنستان  ( 35 کودک و نوجوان 9 تا 13 سال و 13 نفر معلمین و مربیان ) و 85 نفر از کودکان و نوجوانان ایرانی از ادیان مختلف ( مسلمان –  مسیحی – کلیمی – زرتشتی  - صابئین مندایی ) تشکیل شد که با نظارت 7 سر مربی و 10 مربی در مدرسه آرمن برای خلق آثاری با موضوع صلح و وحدت همراه بود .


تاکید بر وجود همزیستی مسالمت‌آمیز بین ادیان الهی، اقوام و مذاهب مختلف، مناسبت‌های فرهنگی بین ادیان، انجام فعالیت‌های حقوق بشری در ایران، معرفی ایران به عنوان یک کشور صلح‌ طلب و مبارزه با ایران هراسی از اهداف این جشنواره می باشد.

کارگاه آموزشی صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز ویژه زنان ادیان الهی با مباحثی پیرامون فرزندپروری از برنامه‌های جنبی این جشنواره بود که با همکاری دفتر امور زنان استانداری  و موسسه کودک و صلح پایدار روز پنجشنبه در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.


همچین درختی تحت عنوان آرزوها در سالن آمفی تئاتر گذاشته شد و هر کودکی به نمایندگی از دین خود آرزویش را به این درخت آویزان کرده و دعایی را تلاوت نمود، در پایان نیز هیئت داورانی از هر دین یک نفر برای مسابقه فردا انتخاب شدند.


در روز پایانی و اختتامیه ساعت نه صبح گروه ها برای تمرین به مدرسه آرمن آمدند و طبق قرار ساعت یازده صبح برنامه به شکل غیر رسمی آغاز به کار نمود در این روز تمامی گروه ها با هم به رقابت پرداختند زیباترین بخش از دیدگاه کارشناسان اجرای نمایش توسط کودکان ارمنستان به سرپرستی آقای استپان شاهومیان از اساتید تئاتر در این کشور بود، در بخش رسمی برنامه مراسم دعا توسط فرشتگان صلح ادیان الهی از هر دین دو نفر، اجرای موسیقی سنتی توسط شاگردان آقای رضا نژاد، اجرای مسابقه توسط حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای کاردان، اهداء جوایز به مربیان حاضر در این جشنواره توسط آقای دکتر ارزانی مدیر کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اصفهان و جناب آقای دکتر کامران نمایندۀ ارامنه در مجلس شورای اسلامی ، آقای چحیلی موبد اعظم صائبین مندائی بود، در پایان این مراسم بیانیه جشنواره خوانده شد.


 

متن بیانیه صلح و دوستی

«ما کودکان، نوجوانان، مربیان، مسئولین و مدعوین شرکت کننده در جشنواره بین المللی صلح و وحدت ویژه ادیان الهی که به همت مؤسسه «کودک و صلح پایدار» و با همکاری و حمایت بی شائبه اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی اصفهان، استانداری و شهرداری اصفهان، شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران در مجتمع آموزشی ارامنه در شهر اصفهان از تاریخ 27-29 مرداد 1394 مصادف با 18-20 آگوست 2015 برگزار گردید اعلام می داریم:

اوّل) ایمان و اعتقاد راسخ داریم که با تلاش در جهت ترویج همزیستی مسالمت آمیز در ابعاد فرهنگی و هنری، ایجاد فرصت و فراهم نمودن امکانات برای در کنار هم بودن کودکان و نوجوانان از ادیان مختلف توحیدی، جهت شناخت بهتر و همکاری در خصوص فعالیت های صلح طلبانه و مهیا ساختن بستر و زمینه فضایی مملو از احترام و اعتماد متقابل به طور عام و در خصوص جشنواره حاضر با تبادلات فرهنگی بین دو کشور دوست و همسایه ایران و ارمنستان با مشترکات تاریخی و فرهنگی گسترده و همچنین ایجاد ارتباط بین  کودکان مسلمان، مسیحی، زرتشتی، کلیمی و صابئین مندائی، قادریم خصوصا در منطقه پرآشوب کنونی که کشورمان ایران را احاطه نموده پیام و کلام صلح دوستی و جنگ ستیزی ایران را به گوش جهانیان برسانیم.

دوم) مهمترین مبداء و منشاء صلح بین نوع بشر کتب مقدس و آموزه های دینی ادیان توحیدی می باشند که انسان ها را در راه خداپرستی و ایمان واقعی، به نوع دوستی و رعایت حقوق بشر رهنمون می سازند.

سوّم) با در نظر گرفتن اهداف و عنوان و راه کارهای جشنواره حاضر، تاکید می کنیم که در همه ادیان الهی به کودکان که نماد سادگی و فروتنی و شایسته ملکوت خداوندی می باشند توجه خاصی شده است. کودکان بی گناهی که آسیب پذیرترین قشر جوامع بشری بوده و متاسفانه بیشترین صدمات و مصائب جنگ های خانمانسوز متوجه آنها است.

وجود میلیون ها کودک آواره، بی خانمان، یتیم و مجروح سوری، فلسطینی، عراقی و سایر ملل منطقه واقعیت دردناکی است که در سال های اخیر با آن مواجهیم و در وحله نخست نتیجه عدم محکومیت و مجازات قاطعانه افراد و دول جنایت کاری است که در طول تاریخ علیه بشریت جنایات عظیمی مرتکب شده اند و همچنین نتیجه سیاست ها و اهداف غیر انسانی، غیر اخلاقی، غیر دینی است که با عنوان و بهانه های مختلف در منطقه ما اعمال می شود. کودکان معصوم از یک سو قربانیان جنگ و از سوی دیگر قربانیان خشونت، مفاسد اجتماعی، اخلاقی و آلودگی های زیست محیطی در کشورهایی هستند که نام پیشرفته ترین و مرفه ترین کشورهای جهان را به یدک می کشند.

ما با محکوم نمودن تمامی اعمال غیر انسانی و جنایت ها علیه کودکان، همه هم و توان خود را به کار می گیریم تا کودکان و نوجوانان خود را مورد حمایت قرار داده و با آموزش صحیح، پرهیز از محیط های نا مطلوب و رفتارهای مخرب و ایجاد فضایی مملوء از عشق نسبت به ارزش های معنوی، دینی، فرهنگی و انسانی، کودکان امروز را به عنوان حافظان و حامیان صلح و دوستی در جهان کنونی و آینده تربیت نماییم.»

 

سپس جوایزی از طرف اسپانسر بخش لوازم التحریر برنامه شرکت بیک و به نمایندگی آقای امامی به تمام کودکان و مربیان اهدا شد. 

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

تازه‌ها

گزارش جشنواره صلح و دوستی (ایران و ارمنستان) ادامه مطلب... 

 

جشنواره وحدت و دوستی مذاهب اسلامی - زاهدان ادامه مطلب... 

 

 جشنواره وحدت و دوستی مذاهب اسلامی - چابهار ادامه مطلب...  

گالری تصاویر

015.jpg

دیدار از سایت

امروز147
دیروز615
تا کنون1821182
سه شنبه, 24 اکتبر 2017